Recenzje książek
Rezencje Książek
Co warto przeczytać

Na tej stronie przedstawiamy recenzje nowych książek. Zachęcamy również do przesyłania swoich recenzji na adres e-mail: kontakt@bookarnia.pl

Inny smak życia
2012-11-29

Sopockie wydawnictwo Smak Słowa wydaje niezwykłą serię książek, pod wiele mówiącym tytułem: Seria z Przyprawami.
Jak dotąd dostępne są trzy tytuły. Dwa z nich to książki egipskich autorek, trzecią napisała norweska pisarka.
Co łączy te trzy zupełnie różne książki? Dlaczego wydawnictwo zdecydowało się zawrzeć je w jednej serii? Wspólnym mianownikiem jest coś, co nazwałabym smakiem życia. A także fakt, że książki pokazują kobiecy świat i sposób, w jaki w zależności od kultury, religii, szerokości geograficznej patrzą one na otaczającą je rzeczywistość.
Namiot Fatimy autorstwa Miral at-Tahawi to powieść ukazująca świat kobiet ze społeczności egipskich Beduinów, mieszkających w zamkniętej, przeznaczonej dla nich części wioski i przeżywających tam swoje rozterki, problemy i radości.
Świat ograniczony do obowiązków domowych, przygotowywania ślubnej wyprawy, opowiadania bajek, wspólnych śpiewów i kłótni, w którym najważniejszym wydarzeniem są powroty mężczyzn z wypraw, a przede wszystkim świat rządzony przez despotyczną babkę, przed którą jedyną ucieczką jest podróż do krainy marzeń, baśni, wymyślonych miejsc i ludzi.
Narratorką i główną bohaterką powieści jest pięcioletnia Fatima, najmłodsza córka wodza plemienia, która próbuje łamać zakazy i narzucone normy, niezrozumiałe dla niej i którym nie chce się poddać. Zafascynowana rzeczywistością po drugiej stronie bramy, dostępnej tylko mężczyznom, podejmuje różne próby ucieczki. Gdy się nie powiodą, ucieka w świat swojej wyobraźni.
Pięknym, poetyckim językiem przedstawia autorka coś, co wydaje się magią i baśnią, naznaczoną jednak zwyczajami i tradycją życia arabskich kobiet.
Książka z zupełnie innego kręgu kulturowego, znacznie bliższego nam, ale wciąż jeszcze mało znanego to Lewą ręką przez prawe ramię norweskiej pisarki Selmy Lonning Aaro.
Powieść rozpoczyna tajemnicze zdarzenie: mężczyzna całuje na ulicy kobietę i niespodziewanie wbiega na jezdnię wprost pod samochód. Kim jest? Dlaczego tak się zachował? Czy przeżyje ten wypadek?
Do głosu autorka dopuszcza głównie kobiety, poznajemy historie ich życia i to one opowiedzą nam, kim był i jak żył ów tajemniczy mężczyzna. Każda z kobiet z racji innej relacji z bohaterem, pokazuje go z innej perspektywy.
I znów mamy w tej książce do czynienia ze światem kobiecych uczuć, emocji, zawodów, rozczarowań, marzeń, oczekiwań, z kobiecą siłą i z bezradnością. Ale przede wszystkim z kart powieści przeziera ogromna samotność wszystkich jej bohaterów.
Ciekawa powieść o kondycji człowieka. Polecamy!