Recenzje książek
Rezencje Książek
Co warto przeczytać

Na tej stronie przedstawiamy recenzje nowych książek. Zachęcamy również do przesyłania swoich recenzji na adres e-mail: kontakt@bookarnia.pl

Powoli, drodzy Państwo!
2012-12-21

Każda pora roku jest dobra na dokonywanie w swoim życiu zmian, ale zima sprzyja temu w sposób szczególny. No bo chłód na dworze, nie chce nam się za bardzo ruszać z domu, czas wolny spędzamy bardziej leniwie, a potem Sylwester i wszystkie nasze postanowienia noworoczne.

I oto książka, która pomoże nam dokonać dobrych zmian tej zimy, a na pewno uświadomi ich pilna potrzebę. 

Mowa o książce Carla Honore, Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem.

O tym, jak wyzwolić się ze "straszliwego ciężaru czasu", jak dzięki stosowanej codziennie filozofii powolności wieść życie pełniejsze i bogatsze, ani w tempie geparda, ani w tempie żółwia, ale w swoim własnym.

Autor jest dziennikarzem i publicystą, laureatem wielu nagród. Pisał na temat Europy i Ameryki dla "Economist", "Observer", "Guardian", "Time Magazin".

Jest jednym z twórców ruchu Slow i jego rzecznikiem na całym świecie. Mieszka z rodziną w Londynie. 

W "Pochwale powolności Honore nie daje żadnych gotowych recept, pokazuje tylko pewne tendencje i wymogi współczesnego świata i ich skutki dla naszego życia prywatnego i społecznego.

Jednocześnie pokazuje także odmienne drogi do realizacji tych samych celów, ale powodujące, że jakość naszego życia może być zupełnie inna.

Pisze, jak znaleźć czas i ochotę na zdrowe nicnierobienie, jak na co dzień zaprosić do naszego życia proste przyjemności, jak czekać na coś z utęsknieniem i cieszyć się, gdy to coś nadejdzie w swoim czasie, zamiast niecierpliwie ciągle się ścigać i biec do przodu.

"W tej książce Szybkość i Powolność opisują coś więcej niż tylko tempo przemiany. Stanowią skrót myślowy wyrażający pewien stosunek do rzeczywistości czy też pewne filozofie życia. Szybkość jest ruchliwa, nacechowana żądzą kontroli, agresywna, pobieżna, analityczna, zestresowana, niecierpliwa, aktywna, przyznaje pierwszeństwo ilości nad jakością. Powolność przeciwnie - spokojna, uważna, otwarta na otoczenie, nieruchoma, zawierzająca intuicji, przekłada jakość nad ilość. Jej istotą jest nawiązywanie prawdziwych i obdarzonych sensem relacji z ludźmi , kulturą, pracą, jedzeniem - ze wszystkim".

Oby filozofia powolności zdobyła sobie jak najwięcej zwolenników w naszym zwariowanym świecie, a żeby tak się stało, musimy zacząć od siebie. Ta książka będzie więc najlepszym początkiem :)