Recenzje książek
Rezencje Książek
Co warto przeczytać

Na tej stronie przedstawiamy recenzje nowych książek. Zachęcamy również do przesyłania swoich recenzji na adres e-mail: kontakt@bookarnia.pl

W krynolinach przez dżunglę
2013-02-05

Czas niezwykłych kobiet

 

Kobiety w dzisiejszych czasach podróżują po całym świecie bez żadnych ograniczeń. No, może są takie rejony na Ziemi, w które zapuszczanie związane jest z pewnym ryzykiem wynikającym najczęściej z sytuacji geopolitycznej, ale tak naprawdę gdy tylko ma się chęci i odpowiednie środki finansowe, świat stoi przed podróżniczkami otworem.

Jakże trudno wyobrazić sobie fakt, że ponad sto lat temu podróżowanie kobiet, zwłaszcza gdy odbywało się samotnie, bez opieki męża, stanowiło ogromny problem natury… obyczajowej!

Były to bowiem czasy, w których pozycja społeczna kobiet była żadna, uważano je za bezużyteczną kategorię społeczeństwa burżuazyjnego, wyśmiewano się z nich po cichu i poniżano publicznie.

Wiek XIX był czasem wielkich wypraw w głąb kontynentu afrykańskiego, Azji, Australii i Ameryki. Na odważnych i zdeterminowanych mężczyzn czekała imponująca, często bardzo niebezpieczna przygoda. Nikt nie przypuszczał, że również kobiety będą zdolne do poszukiwania przygód. A jednak tak się stało.

W książce "Podróżniczki. W gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy", holenderski pisarz i dziennikarz Wolf Kielich ukazuje kilkanaście portretów niezwykłych kobiet, dla których pasja podróżowania była tak silna, że gotowe były poświęcić dla niej absolutnie wszystko, poczynając od reputacji, a na życiu kończąc.

"Wspólną cechą wszystkich podróżniczek było poczucie obowiązku spisywania swoich doświadczeń i obserwacji w dziennikach, listach i książkach. Wydaje się, że w ten sposób chciały usprawiedliwić swoje wyrwanie się ze świata burżuazji i konwenansów: ich podróże miały przynieść pożytek nie tylko im, ale też domownikom. W oczach przedstawicieli europejskiej burżuazji kobiety podróżniczki łamały wszelkie możliwe konwenanse (nie wypada damom robić czegoś takiego), podczas gdy w rzeczywistości większość z nich nadal ich przestrzegała w wielu sprawach. Próbując pozostać "damami" nawet pośród kanibali i łowców głów, bez względu na okoliczności ubierały się tak jak w domu, w Europie. Przez tropikalną dżunglę przedzierały się odziane w spódnice do kostek, w wysoko sznurowane bluzki, często jeszcze w kapeluszach na głowie".

Książka sama w sobie jest niezwykłą podróżą w głąb świata, który już niestety nie istnieje - świata nieodkrytych lądów, nieprzebytych pustkowi, przestrzeni, na których nie postawił stopy biały człowiek. A także podróżą w głąb kobiecej odwagi, motywacji do spełniania marzeń, uporu i determinacji w docieraniu poza granice własnych możliwości.

Fascynująca lektura!